Horský běžec z Krkonoš Ondřej Fejfar otestoval nový model Aftershokz Aeropex. Přečtěte si jeho recenzi!
Já a běhat se sluchátky? To jsem si před pár lety neuměl vůbec představit, a že pokusů několik proběhlo. Oslovila mě až značka Aftershokz s revoluční technologií přenosu zvuku, díky které mám volné uši a slyším nejen zvuky okolí, ale také sám sebe, jak při běhu dýchám. Od začátku roku používám nový model Aeropex. Jak tyto sluchátka fungují a jakou s nimi mám zkušenost?
Technologie Bone conduction
Aftershokz se od běžných sluchátek zásadně liší způsobem přenosu zvuku, který probíhá pomocí technologie Bone conduction. Sluchátka se totiž nestrkají klasicky do zvukovodu, tedy „do ucha“, nýbrž se přikládají na lícní kost a zvuk se přenáší pomocí mini vibrací přímo do vnitřního ucha. Díky tomu máte volné uši a můžete plně vnímat okolí. To se skvěle hodí právě pro běžce, cyklisty, in-line bruslaře a další outdoorové sportovce.
Sám jsem byl na začátku překvapen, jak skvěle to funguje a říkal jsem si, proč jsem tuhle technologii neobjevil už dřív?
V jednoduchosti je síla
Na sluchátkách mě totiž nejvíc ze všeho zaujala jednoduchost. Považuji se sice za technologického nadšence, na druhou stranu nemám rád, když něco nefunguje podle očekávání. Tady jsem sluchátka vybalil z krabice, nabil, během pár vteřin spároval s mobilem a prostě vyběhl. Blíže jsem se s nimi seznamoval až „za běhu“.
Ovládání je jednoduché a intuitivní. Dvě tlačítka vpravo a jedno vlevo. Ty na pravé straně slouží především k zapnutí/vypnutí, ovládání hlasitosti a také ke spárování s bluetooth zařízením. Velkým tlačítkem na levé straně se potom přijímají hovory nebo přeskakují skladby. Aeropex se dají používat také jako bluetooth handsfree a funguje to báječně. Ne že bych chtěl uprostřed tréninku telefonovat, ale na situaci, kdy čekám hovor a jdu na trénink, se to někdy hodí.
Na funkci tlačítek přijdete buďto intuitivně nebo mrknete do opravdu stručného návodu, kde je tabulka, jaké tlačítko a na jakou dobu zmáčknout, aby došlo k požadované funkci. Během minuty se s tím však jednoduše seznámíte.
Sluchátka v akci
Na hlavě sedí sluchátka perfektně a díky jednoduchému zavěšení za uši tomu ani nemůže být jinak. Při běhu se nehýbou a problém jim nedělá ani čepice v zimě nebo cyklistická helma na kolo. Opět již zmíněná jednoduchost, která funguje… Neumím si představit příklad, kdy bude konstrukce na obtíž nebo komu to nebude sedět, vždyť i holky (ale i kluci) s dlouhými vlasy jsou s těmito sluchátky v pohodě.
Co člověka samozřejmě nejvíc zajímá je samotný zvuk. Ten se přenáší pomocí zmíněné technologie Bone conduction přes lícní kost přímo do ucha. Původně to prý vyvinula americká armáda pro vysílačky vojáků, aby dostatečně slyšeli ruchy okolí. Uši jsou opravdu celé volné, a to je z hlediska bezpečnosti zásadní. Zvuk je i tak velice kvalitní a pro poslech hudby mi naprosto vyhovoval. Hlasitost jsem většinou volil těsně pod maximální hranicí. I tak ale uslyšíte z okolí to podstatné a o to právě jde. Někdy se však může stát, že okolní ruch sluchátka na chvíli přebije. Třeba pokud kolem vás projede kamion, budou mít sluchátka problém toto přehlušit. Ale to je v souladu s principem technologie.
Já za běhu nejčastěji poslouchám paradoxně víc mluvené slovo než hudbu. Při dlouhých bězích mi to částečně supluje parťáka, když běžím sám. Ve volném tempu bez kyslíkového dluhu se dokážu soustředit a mám tak prostor pro poslech svých oblíbených podcastů a dozvědět se tak něco zajímavého. Dokážu také vyřídit bez jakéhokoliv zdržení nutný hovor. Pokud zrovna neběžíte v silném větru tak vás protistrana pohodlně slyší.
Sluchátka Aeropex používám běžně i na kole a dalo by se říct, že jsem z nich nadšený ještě víc než při běhu. Pokud jedete sami na několika hodinovou vyjížďku nebo spíše tréninkovou rutinu tak budete za cokoliv, co vám to dokáže zpříjemnit, rádi. Je třeba přiznat, že tady už je lepší poslouchat hudbu nebo přes telefon rádio, protože ve sjezdech či při poryvech větru už nemusí být podcasty celé srozumitelné.
Výdrž sluchátek je opravdu udávaných osm hodin, což mi bohatě stačí na několik tréninků. Sluchátka se jinak nabíjejí poměrně rychle takže i když je najdete vybitá těsně před tréninkem tak je částečně nabijete třeba během oblékání a příprav. Nabíjí se pomocí malého USB kablíku, který přiložíte na magnetický konektor na sluchátkách. Je to opět naprosto jednoduché, navíc jako bonus v balení najdete nabíjecí kabely dva, a to se vždycky hodí.
Díky praktickému obalu, který je také součástí balení, nosím sluchátka stále u sebe hozená v batohu a pokud na ně mám náladu tak si je nasadím. Třeba jen na cestu z práce. Několikrát jsem je také použil místo handsfree v půjčeném autě, které nebylo handsfree vybaveno a opět jednoduše splnily svůj účel.
Sluchátka Aftershokz + hodinky Garmin
Tohle spojení je opravdová lahůdka a dost možná ten nejpádnější důvod, proč si je pořídit. Pokud totiž vlastníte chytré hodinky Garmin, které umí přes Bluetooth streamovat hudbu (naprostá většina současných Garminů) tak sebou vůbec nemusíte nosit telefon a hudbu si jednoduše pouštíte z hodinek.
Opět to funguje skvěle. Já sám používám Garmin Fénix 6X PRO, kam lze synchronizovat playlisty a podcasty ze Spotify a je to naprostá bomba! Kdo by si před pár lety uměl představit něco podobného…
Ještě bych rád zmínil užitečnou funkci “multipoint pairing”, díky které lze sluchátka spárovat se dvěma zařízeními zároveň. Není tak problém při jednom tréninku poslouchat například hudbu z Garminů a do toho přijmout telefonní hovor. V tom případě se samozřejmě hudba zastaví. Je to dobrá vychytávka, která ilustruje, že jsou sluchátka po uživatelské stránce opravdu vyladěná.
Hodnocení
Sluchátka Aftershokz Aeropex po mnoha letech oživila některé mé tréninky, a navíc jsem se přestal bát jezdit se sluchátky na kole. Je to skvělý případ toho, kdy nová technologie sportovcům pomáhá a je tu pro ně. V mém případě se nejedná pouze o zvýšení bezpečnosti, ale našel jsem si po několika neúspěšných pokusech znovu cestu k poslechu při běhu.
Pro koho je cena nového modelu Aeropex vysoká, možná uvítá zprávu, že výrazně zlevnil model Trekz Air, který byl vlajkovou lodí před jeho příchodem. V nabídce jsou dále levnější model Titanium nebo elitní model Xtrainerz určený (nejen) pro triatlonisty, protože disponuje vestavěnou 4 GB pamětí a ochranou IP68 a je tak vhodný i na plavání.